Publikacje naukowe

Publikacje naukowe

Drogi pracowniku naukowy, który właśnie trafiłeś na ten artykuł! Jeżeli nas czytasz, to właśnie prawdopodobnie czeka Cię niedługo okresowa ocena pracowników naukowych. Zapewne zastanawiasz się, jakie wydawnictwo wybrać, by nie natknąć się na narastające zjawisko pasożytniczych wydawnictw i czasopism, przez współpracę z którymi więcej jest problemów niż pożytku. Dobrze wiesz, że warto zwracać uwagę na to, gdzie i komu zgłasza się manuskrypt do publikacji.

My przychodzimy Ci z pomocą, co prawda nie oferujemy wydawania publikacji, ani pośrednictwa w tym procesie, ani też nie będziemy robić reklamy, tudzież antyreklamy innym wydawnictwom,w tym artykule, niemniej chcemy Cię zapoznać z kampanią przeprowadzoną przez brytyjskie podmioty naukowe.

Kampania zwie się Think, Check, Submit.  Te trzy słowa oznaczają w tym kontekście grupy czynności, jakie należy wykonać w celu poprawnego zweryfikowania wydawcy, by zniwelować ryzyko trafienia na, delikatnie mówiąc, nieodpowiednie czasopismo/ wydawnictwo.

Jak to działa?

Najpierw pomyśl (Think), czy:

 • manuskrypt na pewno  został zgłoszony do wiarygodnego czasopisma/wydawcy i nie masz w związku z tym żadnych wątpliwości.  Jeżeli masz, to jest jeszcze szansa na rozwianie tych wątpliwości.
 • pomyśl, czy tytuł czasopisma jest właściwy/odpowiedni dla opracowanego tekstu

Następnie sprawdź (Check), czy

 • ty lub inni znani Tobie pracownicy naukowi znają czasopismo/wydawcę i mają o nich względnie dobrą opinię
 • można łatwo zidentyfikować i skontaktować się z wydawcą,
 • czasopismo wprost wskazuje stosowany typ recenzowania,
 • czasopismo jest indeksowane w bazach danych (np. Web of Science, Scopus, Journal Citation Reports),
 • podano warunki opublikowania tekstu oraz kwoty za opublikowanie tekstu i „uwolnienie go” do modelu Open Access,
 • podano nazwiska członków rady redakcyjnej,
 • wydawca jest członkiem uznanego podmiotu lub stowarzyszenia branżowego np. Committee on Publication Ethics (COPE) lub czasopismo znajduje się w Directory of Open Access Journals (DOAJ); Czy może uczelnią lub podmiotem wiarygodnym.

Następnie wyślij (Submit), jeśli:

 • masz pewność, że wybrane czasopismo jest odpowiednio postrzegane przez kolegów z dyscypliny/uczelni,
 • opublikowanie badań w czasopiśmie/tytule przyczyni się do wzrostu reputacji i cytowań publikacji, przyśpieszy karierę naukową,
 • publikacja będzie indeksowana i archiwizowana w taki sposób, aby mogła być łatwo wyszukany przez wszystkich zainteresowanych,
 • możesz oczekiwać profesjonalnej obsługi w trakcie recenzowana i edytowania publikacji.

Co należy zrobić, aby skutecznie zweryfikować czasopismo?

 • dokładnie sprawdzić tytuł czasopisma i odpowiadający mu nr ISSN (przykład: tytuł czasopisma wiarygodnego The Veliger, a fałszywego Veliger),
 • sprawdzić wskaźnik Index Coperrnicus czy Impact Factor w bazie Journal Citation Reports,
 • sprawdzić indeksowanie artykułów z tego tytułu czasopisma w uznanych bazach danych np. Web of Science (WoS) lub Scopus,
 • sprawdzić, gdzie strona internetowa czasopisma jest hostowana (np. na stronie IPAddress), strony fałszywych czasopism hostowane są najczęściej poza krajem prawdziwego wydawcy.

Czy wybierać płatne czy  bezpłatne publikowanie?

To zależy od wielu czynników, jednak ważne jest żeby to zrobić świadomie. Dość częstym podchodem nieuczciwych wydawców jest informowanie o opłatach w momencie publikacji lub po publikacji.

Korekta, redakcja, tłumaczenie tekstu publikacji.

Obecnie dostęp do firm i instytucji, które robią korektę i redakcje tekstów oraz tłumaczenia jest coraz łatwiejszy. Ze względu na dużą konkurencje usługi te są przystępne cenowo. Ważne jest zadbanie o poprawność językową. To jest jak opakowanie, wizytówka Państwa dzieła.

Liczy się ilość czy jakość?

Często zależy to od podejścia, jest to kwestia bardzo indywidualna. Idealnie byłoby publikować dużo w dobrych czasopismach. Jednak patrząc na realia, wymagania i oceny to często najpierw publikuje się w bardzo dobrym czasopiśmie, a następnie w szeregu słabszych czasopism. Przy czym artykuły w słabszym czasopiśmie często gęsto służą do reklamy artykułu w lepszym czasopiśmie. Pamiętać jednak należy w tym wszystkim, że najważniejsza jest tak zwana „cytowalność”.

Promocja publikacji

Jeśli wybierzemy czasopismo realizujące filozofię otwartego dostępu  (OD, ang. open access, OA) czyli wolny, powszechny, trwały i natychmiastowy dostęp do cyfrowych form zapisu danych i treści naukowych oraz edukacyjnych dla użytkownika. Daje nam to szansę na zwiększenie tzw. „cytowalności” dzieła.
Jednak ważne jest też promocja tematu pracy i swojej osoby, którą można realizować poprzez platformę e-konferencji OurConf.com. Prezentując wyniki zyskujemy również możliwość dyskusji oraz sugestii  zanim wyślemy pracę do recenzenta.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie:  http://ourconf.com/konferencje-i-seminaria-2019/

Dodaj komentarz